Autor: Helena Plemenik dipl.iur.
Moraju 🙂
Ako mislite da ste promašili zanimanje i da niste planirali raditi u vrtiću već kao javni naručitelj nabave ozbiljnih projekata, prevarili ste se. Što s ponuditeljima koji u ponudi prilože tri papira (naravno ona koja se sukladno Pravilniku ne smatraju dokumentima koji ne nedostaju i eventualno dokumente za bodovanje)?
Morate biti teta u vrtiću, “ušuškati” takvog ponuditelja u dekicu i “popeglati” ponudu. Nije smisleno, opterećuju naručitelje, ali imajući u vidu da trošimo novac poreznih obveznika i da nam je cilj ugovoriti najbolju vrijednost za najmanju cijenu cijela priča dobiva drugu notu. Naprosto se i oko takvog ponuditelja treba potruditi ma koliko puta to isti napravio.
Neophodno je popisati sve nedostatke takve ponude i zahtijevati od ponuditelja upotpunjavanje.
Što ako takav ponuditelj ne upotpuni svoju ponudu niti nakon prvog kruga upotpunjavanja?
Na naručitelju je da procjeni gdje je granica načela učinkovitosti i koliko vremena može potrošiti na takvog ponuditelja. U navedenim situacijama treba razmotriti širu sliku. Primjerice, koliko ponuda je u tom predmetu pristiglo, koliko ih je unutar procijenjene vrijednosti, koliko je prva sljedeća ponuda skuplja, koji su nedostaci ostali nerazriješeni nakon prvog kruga zahtjeva za upotpunjavanjem te donijeti odluku o daljnjem upotpunjavanju.
U pravilu, ponuditelji koji imaju ponude sastavljene na ovaj način, niti nakon prve iteracije ne upotpune svoju ponudu i ne otklone sve nedostatke. Međutim, vrlo su vični pa nedostaci koji vam preostanu uglavnom nisu dovoljno jaki za odbijanje ponude.
Naoružajte se strpljenjem i zatražite upotpunjavanje barem još jednom. Ako imate sreće tu bi trebale vaše muke završiti i dobiti ćete čistu ponudu koju možete odabrati i vjerojatno ste izbjegli žalbu.
Da bi naručitelj zadovoljio obvezu postupanja po članku 293. ZJN 2016 dovoljno je tražiti upotpunjavanje jedan put i time je ispunjena forma. Ono što je bitno, ukoliko se uvučete u više krugova pojašnjenja i upotpunjavanja, je znati presjeći u određenom trenutku kako se sam postupak upotpunjavanja ne bi pretvorio u pregovaranje. S jedne strane postoji obveza primjene članka 293. ZJN 2016 i uvažavanja načela ekonomičnosti, a s druge strane treba uvažiti zabranu postupanja koje dovodi do pregovaranja i pogodovanja te kršenja načela učinkovitosti.
Zaključak
Ne postoji čarobna vaga koja to može izvagati, samo iskustvo i procjena od slučaja do slučaja uz veliki respekt prema trošenju proračunskog novca.
Zanima Vas više, prijavi se na našu edukaciju pa možemo zajedno komentirati.
Odlični predavači i organizacija
Čista petica
5
Aktualne teme sa osvrtom na rješenja Dkoma
Objašnjenja na konkretnim primjerima iz prakse.
Odlično predavanje, jedva čeka sljedeće. Hvala Vam.
Dobra organizacija i raspored predavanja, Goran Vojković je odličan predavač.
Edukacija je bila vrhunska!
Gđa. Renata je uvijek ljubazna i susretljiva, tako da je vrlo lako iskomunicirati temu. Hvala obima!
Sažetost i jezgrovit webinar
Sve je bilo savršeno i vidimo se ponovno 🙂